شنبه ١٩ آذر ١٤٠١
فارسی : الفارسیه : Persianعربی : العربیه : Arabicانگلیسی : الانجلیزیه : English
آخرین مفالات
پاریس قربانی تکفیر
سید ابوالفضل حسینی
بررسی ریشه های ایدئولوژیک حوادث تروریستی پاریس
بعد از حوادث فرانسه بسیاری از تحلیلگران داخلی مثل همیشه، ریشه این حمله ها را صرفا از نگاه سیاسی مورد بررسی قرار دادند و حمایتهای غرب از این گروهها را دلیل رشد این گروهها و قوت گرفتن آنها دانستند. البته این تحلیل تا حدود زیادی صحیح و قابل قبول است اما آنچه در این زمان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و وظیفه ما است که آن را گوشزد کنیم، بررسی ریشه های ایدئولوژیک این حوادث است.
 ١٩:٣٤ - سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
هیس! دخترها فریاد نمی زنند
چ
بشارت به یک شهروند هزاره سوم
بوسیدن روی ماه
همرنگ جماعت!
از ماست که بر ماست
یادگیری شرطی
طهارت نفس و درک معارف قرآن
شرطی سازی کنشگر
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6814
 بازدید امروز : 392
 کل بازدید : 2359059
 زمان بازدید : 0.2031
جرم محبت
جرم محبت

 منبع : پایگاه علمی تحقیقاتی مغناطیس

 نويسنده : رضا حداد زاده    ایمیل : Qom2000@yahoo.com

 نوشته شده در تاريخ : 1392/03/29   ( آخرين ويرايش : 1392/07/27 )

بسم الله الرّحمن الرّحیم

عَمرو بن حمق خزايي، از اکابر و بزرگان اصحاب رسول خداصلي الله عليه و آله و از شخصيت‏هاي برجسته اسلام است. او بعد از رحلت پيامبر گرامي اسلام از زمره هواداران مخلص و ياران ثابت قدم اميرالمؤمنين بود و در تمامي زندگاني خود لحظه‏اي از صراط مستقيم الهي عدول نکرد و در راه ايمان و اعتقاد مستقيم خود به ولايت اميرالمؤمنين عليه‏السلام در سال 50 هجري در کوه‏هاي موصل به دست عمال و کارگزاران فاسد معاويه به شهادت رسيد و سر مبارکش را از تن جدا کرده و براي معاويه فرستادند. او از شرطة الخميس و نيروهاي ويژه و از امراي سپاه حضرت علي عليه‏السلام به شمار مي‏آيد .

عمرو در يکي از ديدارهاي خود با رسول خداصلي الله عليه و آله آن حضرت را با مقداري آب يا شير سيراب نمود، پيامبرصلي الله عليه و آله در حقش دعا کرد و گفت «اللهم مَتَّعة بشبابه؛ بار پرودرگارا او را از جوانيش بهره‏مند گردان.» به برکت دعاي رسول خدا صلي الله عليه و آله عمرو بن حمق در حالي که هشتاد سال از عمر شريفش مي‏گذشت يک تار موي سفيد در صورتش ديده نمي‏شد.

پس از توطئه معاويه و عمروعاص در به نيزه بردن قرآنها، تعداد زيادي از ياران امام عليه‏السلام فريب خوردند و خواستار پايان جنگ شدند، اما عده‏اي از ياران مخلص و خردمند امام عليه‏السلام به تبعيت از امام خويش بر ادامه جنگ تأکيد مي‏ورزيدند. از جمله آنها عمرو بن حمق بود که خطاب به حضرت عرضه داشت:

اي امير مؤمنان، به خدا سوگند چنين نبوده که ما دعوت تو را و ياري دادنت را بر باطل پذيرا شده باشيم، ما فقط براي خدا تو را پذيرا شده و فقط حق را اختيار کرده‏ايم، اگر کسي غير از تو ما را به آنچه تو دعوت کردي، دعوت مي‏کرد نمي‏پذيرفتيم و ستيز و لجاج شديدي مي‏بود، و در آن، فراوان سخن گفته مي‏شد، و اينک حق به مقطع خود رسيده است و ما را در قبال رأي شما، رأيي نيست.

به معاويه خبر دادند که عمرو بن حمق دوست و يار ديرين علي عليه‏السلام فرار کرده و به کوه‏هاي موصل پناه برده است فوراً به والي و حاکم موصل که در آن زمان «عبدالرحمن بن عثمان ام حکم ثقفي» پسر خواهر معاويه بود نوشت که عمرو را در آن جا موصل دستگير کرده و به شام بفرستد!

عبدالرحمن جمعي از نيروهاي مسلح خود را براي دستگيري عمرو به کوه‏هاي موصل اعزام نمود، ولي هنگامي مأموران به او دست يافتند که وي در اثر مار گزيدگي بدرود حيات گفته بود و يا به قولي در اثر بيماري درد شکم قدرت بر دفاع نداشت. رفاعة بن شداد که همراه او بود خواست به جنگ و دفاع بپردازد، ولي عمرو به او توصيه کرد، دست از دفاع بردارد؛ زيرا حمله بي‏فايده است و به او سفارش کرد اگر مي‏تواني خود را نجات ده، رفاعه بر اسبي سوار شد و به آنها حمله کرد و از ميانشان فرار نمود که هرچه خواستند او را دستگير کنند موفق نشدند، ولي عمرو را دستگير نمودند چون از نامش پرسيدند او از معرفي خود امتناع کرد و گفت: کسي هستم که اگر مرا رها کنيد به نفع شماست و اگر مرا بکُشيد به ضرر شما است. سپس او را نزد عبدالرحمن حاکم موصل بردند، حاکم فوراً او را شناخت و درباره وي با معاويه مکاتبه نمود و دستور خواست.

 برای دانلود فایل الکترونیکی مقاله (پی دی اف) به صفحه آخر مراجعه فرمایید.

<< آخرین صفحه   1 2   اولین صفحه >>
تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.درج مطالب باذکر منبع بلامانع است
All rights are reserved.
راه اندازی، اجرا و بروزرسانی: توسعه اطلاعات سحرگاه (متين تايم) بهار 1392     Powered by: MatinTime (Development of Information) 2013